title
לחצו להתקשרות:


גלי רדיו /הלם להפגת כאבים

לתחושת כאב יש תפקיד חשוב בחיינו: היא מספקת אינדיקציה לקיומה של בעיה ומדרבנת אותנו לברר את הסיבה לה ולטפל בכך. מצד שני, מרגע שאובחנה הבעיה, אין שום סיבה להמשיך ולסבול, ועל כן פותחו שיטות רבות לטיפול בכאב. שתיים מהדרכים הן גלי הלם וגלי רדיו ובעזרתן ניתן לעמעם את תחושת הכאב ולעתים אף להעלים אותה כליל.

המקור למידע על גלי רדיו ברפואה ואסתטיקה

התאמת מרפאה לפי סוג הטיפול המתבקש

דירוג ובקרה של מרפאות, רופאים ומטפלים

גלי הלם לטיפול בכאבים אורתופדיים

באילו כאבים ניתן לטפל עם גלי הלם?

טיפול בכאבים עם גלי הלם – שהם למעשה גלי קול – מתאים בעיקר למצבים שבהם הכאב הוא תוצר של דלקת (שמהווה ניסיון של הגוף לתקן בעיה שנוצרה באזור מסוים), כשבין השאר מדובר בכתף קפואה, מרפק טניס, כאבים בכף הרגל, כאב בגיד האכילס, דורבן בעקב, כאבים סביב מפרק הירך, חלק מכאבי הגב ועוד.

השימוש בגלי הלם לטיפול בכאבים החל בעקבות הצלחת טכנולוגיה דומה, גלי הדף – שמאפשרים ריסוק אבנים בכליות. שיגור גלי הלם לטיפול בדורבן בעקב, מרפק טניס, כתף קפואה וכאבים אחרים גורם ל-3 פעולות:

  1. פירוק ופירור ההסתיידות (כלומר, הצטברות הסידן) שהיא למעשה המקור לכאב.
  2. צמיחתם של כלי דם חדשים באזור המטופל ובזכות זאת שיפור בזרימת הדם. מאחר שלדם, בין השאר, ישנן יכולות ריפוי הרי שגם בדרך זו תורמים גלי הלם לטיפול במרפק טניס, כאבי גב, כאב בגיד האכילס וכו'.
  3. טיפול בכאב בגלי הלם מוביל לשחרור אנדורפינים – חומרים כימיים שמיוצרים במוח ומהווים משככי כאבים טבעיים ואפקטיביים.

שילוב שלוש הפעולות הנ"ל הופך את הטיפול בגלי הלם לאפקטיבי מאוד.

האם הכאב עלול לחזור לאחר טיפול בגלי הלם?

פירוק ההסתיידות גורם לכך שנעלם מקור הכאב ולא רק תחושת הכאב, כך שבאופן עקרוני שיגור גלי הלם נגד דורבן עקב, כתף קפואה, מרפק טניס וכו' מפחית את רמת הכאב ולעתים אף מאיין אותה – והשינוי בלתי הפיך.

יחד עם זאת כדאי לברר את הסיבות להיווצרות הדלקת מלכתחילה, על-מנת שזו לא תחזור על עצמה ותוביל לכאבים חדשים.

כמה זמן נמשך טיפול בכאב עם גלי הלם?

טיפול בכאב בעזרת גלי הלם נמשך כ-30 דקות, ומתבצע באלחוש מקומי (כך שיש לקחת בחשבון עוד כ-20-30 דקות של המתנה עד שהמשחה המאלחשת מתחילה להשפיע על הגוף).

ברוב המקרים נדרשת סדרת טיפולים, כשמספרם המדויק נקבע בהתאם לעוצמת הכאב בתחילת התהליך, מצבה של הדלקת שגורמת לכאב, מצבו הבריאותי של האדם באופן כללי ופרמטרים נוספים. התדירות עשויה להיות אחת לשבוע או פעם בשבועיים-שלושה, גם כן בהתאם לפרמטרים הנ"ל.

בחלק מהמקרים עשוי לחוש המטופל שינוי ברמת הכאב כבר לאחר טיפול אחד, אם כי בדרך כלל רק לאחר 3-4 מפגשים ההבדל יהיה משמעותי באמת. בסך הכל מיוחסים לשיטה זו אחוזי הצלחה גבוהים – ובפרט אם מתחילים להשתמש בגלי הלם לטיפול בגיד אכילס פגוע, בדורבן, בכף רגל כאובה או בכל איבר אחר תוך זמן קצר מרגע הופעת הכאב בפעם הראשונה, כלומר לפני שהמצב מחמיר.

האם ישנן תופעות לוואי לטיפול בכאבים בעזרת גלי הלם?

שיגור גלי הלם לטיפול במפרק הירך, במרפק טניס, בכף הרגל וכו' אינו מוביל לתופעות לוואי משמעותיות – כאב קל, אדמומיות, עקצוץ או נפיחות, ובכל מקרה כל אלה נעלמים מעצמם והחזרה לשגרה מלאה הינה למעשה מידית.

כיצד מתבצע טיפול בכאבים עם גלי רדיו?

טיפול בכאבים עם גלי רדיו מבוסס על הרס תאי עצב, ומאחר שאלו הם התאים שאחראים על יצירת תחושת הכאב, הרי שברגע שהם לא מתפקדים יותר נחלשת גם התחושה הלא רצויה ואף נעלמת כליל.

בהתאם, טיפול בכאב בגלי רדיו מתאים למגוון רחב יותר של מצבים ביחס לגלי ההלם (שמתאימים בעיקר למצבים דלקתיים, ובפרט אנחנו משתמשים בגלי הלם לטיפול בכף רגל, כתף, מרפק ואיברים אחרים אשר סובלים מדלקת).

הרס תאי עצב במסגרת שימוש בגלי רדיו לטיפול בכאב מתבצע בשתי טכניקות עיקריות:

  1. שיטת Thermal RF – הטמפרטורה של אותם גלי רדיו לטיפול במרפק טניס, כתף קפואה ובעיות נוספות היא למעלה מ-45 מעלות (לרוב 80 מעלות) ועל כן החלבונים האזור המטופל נקרשים. התוצאה: הרס של העצב אשר מוליך תחושה ממפרק פצטלי – וככל שנפגעים יותר תאי עצב שכאלה כך פוחתת רמת הכאב. חשוב להדגיש כי אין נזק נוירולוגי עקב הפגיעה בתאי עצב מסוג זה שנקרא עצב מדיאני.
  2. שיטת Pulsed RF – בשיטה זו הטמפרטורה שנוצרת באזור המטופל היא 40 עד 42 מעלות. החום משנה את המבנה של תאי העצב ובכך מעמעם את הכאב. זוהי השיטה המקובלת כשנעזרים בגלי רדיו לטיפול בכתף קפואה (כאמור ישנה גם האופציה של גלי הלם לטיפול בכתף קפואה).

האם הכאב עלול לחזור לאחר טיפול בגלי רדיו?

בניגוד לטיפול בכאבים עם גלי הלם, גלי רדיו לטיפול במפרק הירך, גיד האכילס, כף הרגל וכו' פוגעים רק בתאי העצב ובכך מנטרלים את התחושה אך לא את הגורמים לכאב, ועל כן הוא עלול לחזור.

יחד עם זאת כדי לקחת בחשבון כי במקביל לשימוש בגלי רדיו לטיפול בדורבן בעקב, כתף קפואה, מרפק טניס ופגיעות אחרות, הגוף משקם את עצמו – כך שבהחלט ייתכן שהכאב ייעלם לבלי שוב.

כמה זמן נמשך טיפול בכאב עם גלי רדיו?

טיפול בכאבים בגלי רדיו נמשך בין 30 דקות לשעה. לאחר מכן נדרשת התאוששות בהשגחה במשך כ-90 דקות ועוד יומיים של מנוחה בבית.

האם ישנן תופעות לוואי לטיפול בכאבים בעזרת גלי הלם?

תופעות הלוואי העיקריות הן חולשה (זמנית), חוסר תחושה באזור המטופל (שחולפת מעצמה) ואדמומיות (שגם היא חולפת מעצמה).

יחד עם זאת, עקב הפגיעה בתאי עצב כשמשתמשים בגלי רדיו לטיפול בכף רגל, גיד אכילס או כל איבר פגוע אחר שמייצר כאב, יש לקחת בחשבון כי ייתכנו גם סיבוכים חמורים יותר (אם כי הם יחסית נדירים). בין השאר עלולים המטופלים לסבול מסחרחורות, שיתוק, היעדר תחושה לטווח ארוך ואפילו פעילות מעי לא תקינה ובעיות בשלפוחית השתן. חימום ממושך יחסית מוביל ליותר תופעות לוואי ומגביר את רמת הסיכון (אם כי מגדיל גם את האפקטיביות של הטיפול).

איך תדעו באיזו שיטה לבחור?

מתלבטים בין גלי הלם לבין גלי רדיו לטיפול בגיד אכילס פגוע? בדורבן בעקב? בכתף קפואה, מרפק טניס, בכאבים בכף הרגל או בעיות במפרק הירך? בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם מומחים מנוסים ובעלי יושרה, שיוכלו להתאים עבורכם את הטיפול המיטבי בכל מקרה, בהתאם למאפייניו הספציפיים, עלות הטיפולים והיכולת להעלים את הכאב בהצלחה.