title
לחצו להתקשרות:


גלי הלם וגלי רדיו נגד כאבי גב

כאבי גב הם אחת המצוקות היותר נפוצות, ולמעשה כמעט שאין מי שלא סובל מהם בשלב כזה או אחר בחייו. ברוב המקרים אמנם הכאבים קלים עד נסבלים, אולם אם לא מטפלים בהם הם עלולים להחמיר ואף ליצור מגבלות תנועה של ממש.

גלי הלם וגלי רדיו להפגת כאבים חזקים הן שתיים מהטכנולוגיות המאפשרות טיפול בכאבי גב, כולל במקרים של בלט דיסק או פריצת דיסק.

המקור למידע על גלי רדיו ברפואה ואסתטיקה

התאמת מרפאה לפי סוג הטיפול המתבקש

דירוג ובקרה של מרפאות, רופאים ומטפלים

גלי הלם וסוגי בכאבים בגב

המרכיב העיקרי בגב הוא עמוד השדרה, שמחולק ל-5 אזורים (מלמעלה למטה): עמוד שדרה צווארי, עמוד שדרה חזי, עמוד שדרה מותני, סקרום ועצם הזנב. כל אחד מהחלקים כולל מספר חוליות שבתוכן עובר חוט השדרה (אשר מחבר את המוח עם מערכת העצבים ההיקפית) ובין כל שתי חוליות ישנה רקמת סחוס בצורת דיסק.

כאבים בגב העליון עלולים לנבוע מחבלה (עקב פעילות גופנית אינטנסיבית מדי, נפילה, תאונת דרכים, הרמת משקל כבד יתר על המידה ועוד), דלקת, בעיה בכליות, מחלה כרונית מערכתית (למשל פיברומיאלגיה) ושרירים תפוסים. כאב באזור זה עלול להקרין גם על הכתפיים, הצוואר והראש.

כאבים בגב התחתון הינם תופעה נפוצה יותר. בין הסיבות הרווחות לכאב ברמה שמחייב טיפול בגלי רדיו או שימוש בגלי הלם נגד כאבים בגב: ישיבה ממושכת, עודף משקל משמעותי והרמת משאות כבדים בצורה לא נכונה.

בלט דיסק הינו מצב שבו רקמה סחוסית בין שתי חוליות בעמוד השדרה נשחקת עקב עומס יותר והגרעין שלה מתבלט החוצה, לוחץ על עצבים וגורם לכאב (שעשוי להופיע הן בגב התחתון והן בגב העליון). בלט דיסק שאינו מטופל עלול להוביל לפריצת דיסק – מצב חמור יותר שמתאפיין בכאב חד יותר ובמגבלות תנועה חמורות יותר – ועל כן מומלץ מיד כשמופיעים סימפטומים לשחיקת הסחוסים להיעזר בגלי הלם או גלי רדיו לטיפול בבלט דיסק (ישנן כמובן גם שיטות אחרות).

כיצד מטפלים גלי הלם בכאבי גב?

טיפול בגלי הלם נגד כאבים בגב עליון או תחתון מבוסס על יכולת החדירה הגבוהה להפליא של גלים אלה, שהם למעשה גלי קול – יכולת שמאפשרת להם להגיע עד לעומק של 3.5 ס"מ מתחת לפני העור, אל המקום שבו ישנה ההסתיידות כתוצאה מדלקת באזור.

הרעד של גלי ההלם מפורר את אותה הסתיידות ובכך מנטרל בעצם את מקור הכאב.

השפעה נוספת של גלי ההלם היא המרצת זרם הדם וכן יצירת כלי דם חדשים באזור – ומאחר שלדם יש יכולות ריפוי, הרי שבכך מואץ תהליך ההחלמה של האזור כולו.

כמו כן מוביל טיפול בגלי הלם לגב תחתון או עליון לשחרורם של אנדורפינים – חומרים כימיים המהווים משככי כאב טבעיים.

עוד כדאי לדעת שהטכנולוגיה של גלי הלם לטיפול בכאבי גב תחתון או עליון התפתחה משיטה אחרת, גלי הדף, ששימשה (ועדיין משמשת) לריסוק של אבנים בכליה, ויתרונה העיקרי הוא היותה בלתי פולשנית כך שהחזרה לשגרה כמעט מידית. בדרך כלל לא מבצעים טיפול בגלי הלם בפריצת דיסק או בלט דיסק ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא מנוסה לפני שבוחרים שיטת טיפול בכאבי גב מכל סוג שהוא.

כמה זמן נמשך טיפול בגלי הלם לגב?

טיפול עם גלי הלם נגד כאבים בפריצת דיסק, בלט דיסק או כל כאב אחר בגב התחתון או העליון נמשך כ-20 דקות.

הקלה בלתי מבוטלת מושגת כבר לאחר הפעם הראשונה בה משתמשים בטכנולוגיה של גלי הלם לטיפול בכאבי גב, אם כי בדרך כלל על מנת להגיע לשיפור משמעותי נדרשת סדרת טיפולים. בפרט כך הדבר אם האדם המתין עם ההגעה לטיפול בגלי הלם לגב עד למצב שבו כבר התרחשה פריצת דיסק. במקרים אלה ההמלצה היא בדרך כלל על 10 עד 15 טיפולים, במתכונת של פעם או פעמיים בשבוע (בהתאם לחומרת הכאבים).

תופעות לוואי אפשריות של טיפול בכאב עם גלי הלם

טיפול בכאבי גב עם גלי הלם כרוך במעט מאוד תופעות לוואי – כאב קל, אדמומיות, גירוי באזור המטופל ונפיחות. כל התופעות הנ"ל נעלמות מעצמן ברוב רובם של המקרים, והחזרה לשגרה מלאה הינה למעשה מידית.

כיצד מתבצע טיפול בגלי רדיו נגד כאבים בגב?

הבסיס של טיפול בגלי רדיו נגד כאבים בגב תחתון או עליון הוא היכולת של גלים אלה לחמם באופן מדויק רקמות ספציפיות. הרקמות אותן מחממים הן רקמות עצב פגועות, והטמפרטורה הגבוהה בעצם מנטרלת את היכולת של אותם עצבים להעביר תחושת כאב.

ישנן שתי טכניקות ספציפיות לניצול גלי רדיו לטיפול בכאבי גב עליון או תחתון:

* שיטת Thermal Radiofrequency – הטמפרטורה אליה מחוממות הרקמות היא בין 45 ל-80 מעלות והתוצאה היא הרס (מבוקר, כמובן) של חלבונים ברקמת העצב הפגוע, כך שהוא כבר לא מעביר כאב.

* שיטת Pulsed Radiofrequency – הטמפרטורה אליה מחוממות הרקמות היא 40-42 מעלות, והפולסים הקצובים מנטרלים רגישות יתר של עצבים ובכך מעמעמים את הכאב.

טיפול בגלי רדיו נגד כאבים בגב עליון ובגב תחתון מתאימים בעיקר במקרים של כאבים כרוניים (כלומר כאב שנמשך לפחות 3 חודשים).

כמה זמן נמשך טיפול גלי רדיו לכאבי גב?

טיפול עם גלי רדיו נגד כאבים בגב נמשך בין 30 ל-60 דקות ולאחר מכן נשארים המטופלים במרפאה לצורך השגחה של כשעה עד שעתיים.

בחלק מהמקרים נדרש יותר מטיפול אחד על-מנת להוביל לשינוי משמעותי בתחושה, ובפרט כשמשתמשים בגלי רדיו לטיפול בפריצת דיסק.

תופעות לוואי אפשריות של טיפול בגלי רדיו

השימוש בגלי רדיו לטיפול בבלט דיסק, פריצת דיסק או כאבים אחרים בגב התחתון או העליון עלול להוביל לתופעות הלוואי הבאות:

* חולשה (זמנית)

* היעדר תחושה באזור המטופל – במקרים נדירים חוסר התחושה נשאר לטווח ארוך ועלול אף לפגוע בפעילות התקינה של המעי וכן בתפקודה של שלפוחית השתן

* סחרחורת

טיפול בגלי רדיו נגד כאב בגב העליון או התחתון בשיטה הראשונה (Thermal RF) כרוך ביותר תופעות לוואי ביחס לטיפול בשיטה השנייה (Pulsed RF) אולם הוא גם נחשב אפקטיבי יותר.

בכל מקרה תוצאות טיפול בגלי רדיו נגד כאבים בפריצת דיסק, בלט דיסק וכאבי גב באופן כללי נשמרות ברוב המקרים לפרק זמן מוגבל יחסית – בין 3 חודשים לשנה – ולאחר מכן הכאב עלול לחזור.

איך לבחור בחוכמה בין טיפול בגלי הלם לבין טיפול בגלי רדיו?

לכל אחת מהשיטות יתרונות וחסרונות, הן באופן כללי והן לגבי כל מקרה ספציפי. על-מנת לעבור את הטיפול המיטבי עבורכם, חשוב מאוד להתייעץ עם רופאים מומחים לכאבי גב – שיבצעו אבחון מקיף ומעמיק ובהתאם לממצאים יוכלו לקבוע האם כדאי להיעזר בגלי הלם לטיפול בכאב או שמא עדיף השימוש בגלי רדיו.